Kategoriler

Cappuccino (Kapuçino) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gönderen Nettpazar Editör 05/02/2017 0 Yorumlar Nasıl Yapılır,

Cappuccino bugünlerdeki en popüler içeceklerinden biri. Günümüzde her köşe başında görmeye alıştığımız kahve dükkanlarının var olmasının nedenleri arasında yer alan espresso, latte, sıcak çikolata gibi farklı lezzetlerin içinde oldukça da önemli bir yere sahip. Çoğu insan ülkemizde yeni tanınan bu içecekleri evde yapabilecek ekipmana sahip olmasa da aslında bunu yapmanın çok da pahalı olmayan  bazı yolları da mevcut.


Cappuccino aslında espresso, buğulanmış süt ve süt köpüğü karışımında oluşan bir İtalyan Kahvesi. Bu noktada peki espresso nedir diye soranlarınız olacaktır? Espresso standart kahveden farklı olarak kahve çekirdeklerinin konsantre bir şekilde çekilmesiyle elde edilmektedir ve bunun için özel bir makinesi vardır. Dolayısıyla nescafeden daha yoğun bir kahve türüdür. Cappuccino içindeki buğulanmış süt ve süt köpüğü sayesinde espressoya farklı bir tat kadar. Kendi damak tadınıza ve tarzınıza göre, süt ve köpük miktarını değiştirebilmeniz cappucinonun bu kadar popüler hale gelmesinde önemli bir rol oynamaktadır.


Kafelerde sorduğunuzda cappuccino yapmak için bir espresso makinenizin olması gerektiğini söyleyeceklerdir ve asıl sorun da budur; çoğumuzun evinde fiyatları yüzlerce TL'den başlayıp beş bin TL'ye  kadar  giden bu makinelerden yoktur. Aslında hergün espresso, cappucino yapan biri değilseniz böyle bir makineye de gerek yoktur. Piyasada 20 TL'ye temin edebileceğini espresso cezveleri ve 10-20 TL'ye temin edebileceğiniz el tipi süt köpürtücü işinizi fazlasıyla görecektir.

 

 

Cappucino yapmak için yaklaşık bir buçuk gram kadar kahveyi cezvenizin (B) ile gösterilen haznesine koyun.  Bir kaşıkla üzerine bastırıp iyice düzleştirin. Sonra (A) ile gösterilen su haznesine, daha sonra eklemeyi planladığınız sütü de hesaba katarak su ekleyin ve içinde kahve olan filtre haznesini (B), su haznesinin (A) üzerine yerleştirin. Son olarak (C) ile gösterilen kısmı (A) üzerine sabitleyin.  Cezvenizi kısık ateşte ısıtın.  Su ısındıkça kahve üstteki kahve haznesine (C) dolacaktır. Bütün kahvenin dolması bir dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.  Kapağı açık tutup kahve çıkışını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kahveniz pişerken siz de sütünüzü hazırlamaya geçebilirsiniz. Cappucinonuza eklemek istediğiniz kadar sütü geniş metal bir kaba ekleyerek mikrodalga fırın yada ocakta ısıtın. Daha sonra sütünüzü süt köpürtücü ile arzu ettiğiniz köpüğü elde edene kadar çırpın (15-60 saniye). Espressoyu fincanınıza boşaltın ve üzerine köpüklü sütünüzü yavaşça ekleyin. Hepsi bu kadar.


Afiyet olsun!

 

 

Süt Köpürtücü Ürün Sayfası